Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma, dünya genelinde, çağın en yaygın eklem rahatsızlıkların biri olarak bilinir. Bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle oluşan eklem iltihaplanmaları, hareket kabiliyetini kısıtlayabildiği gibi, aynı zamanda yüksek doz da ağrılara da yol açabilir. Ne yazık ki, rahatsızlığa kesin olarak son verecek bir tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak, çeşitli medikal yöntemlerle ve ilaçlarla, ağrıların azaltılması ve hareket kabiliyetinin arttırılması mümkündür. Tüm bunların yanı sıra, romatizması olan bir bireyin, beslenme şekline de oldukça dikkat etmesi büyük önem taşır. Böylelikle, hem doktor kontrolünde gördüğünüz bakımla, hem de aldığınız besinlerle rahatsızlığı yüzde yüz engelleyemeseniz bile, hayat standartınızı yükseltme şansına sahip olursunuz.  İlerleyen satırlarda sizinle, size fayda sağlayabilecek besinleri paylaşacağım. Ancak, her ihtimale karşı besinleri tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 

Enginar: Bu sebze, vücuttaki zehiri atma konusunda oldukça etkilidir. Bu sayede, başta romatizma olmak üzere, gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı en ideal besinlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda, içerdiği yüksek miktardaki folik asit ve potasyum sayesinde kemiklerinizi de güçlendirmekte önemli bir rol oynayacaktır.

 

Biber: Özellikle acı seviyorsanız, bibersiz bir gün daha geçirmeyin derim. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirmekte önemli bir yere sahip olan biberlerin içinden, özellikle kırmızı biberin ağrı kesici etkisi yüksek orandadır.

 

Keten Tohumu: Omega 3, Omega 6 yağ asidi ve lignan açısından oldukça zengin bir besin türüdür. Günlük olarak tüketeceğiniz keten tohumu, eklem ağrılarınızı minimuma indirirken aynı zaman da eklem sertleşmesi riskini de azaltacaktır. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, özellikle bu besini almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

 

Domates: C vitamini deposu olan domates; kemiklerinize daimi bir kuvvet kazandıracaktır.

 

Fasulye: Romatizma ağrılarınıza iyi geleceği gibi, aynı zamanda böbrek fonksiyonlarınızın da düzenli olarak çalışmasını sağlayacaktır.

 

Balık: Omega yağ asitlerinin, iltihaplı hastalıklara bire bir olduğu genel olarak bilinmektedir. Bol miktarda omega yağ asiti içeren somon ve ton balığı gibi balık çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Haftada en az üç öğün bu balıklardan tüketerek, hem ağrılarınızı hafifletebilir, hem de eklemelerinizi etkileyen iltihapların yayılmasını engelleyebilirsiniz.

 

Armut: Romatizmadan kaynaklı ağrılarınızı hafifletirken, aynı zamanda eklem kireçlenmesi riskini de minimuma indirmekte size yardımcı olacaktır.

 

Yumurta: Sülfür açısından oldukça zengin bir besin olan yumurta; sağlıklı doku, eklem ve kemikler için birebirdir. Ek olarak, kas dokusu ve eklem dokusunun gelişmesinde yardımcı olan B vitamini bakımından da faydalıdır.

 

Nar Özü: Dilerseniz nar özü suyu şeklinde, dilerseniz de meyve olarak tüketebileceğiniz bu besin, kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı azaltmak da size yardımcı olur. Romatizma rahatsızlığına sahip olan kişilerin, düzenli olarak tüketmeleri gereken nar özü, romatizmal ağrıların ve şişliklerin minimuma indirilmesini sağlayacaktır.

 

Hiç geçmeyecekmiş gibi gelen ağrılarınızı dindirmek için bir sürü yöntem denemişsinizdir eminim. Doktorunuza başvurarak tüketmeye başlayacağınız bu besinlerin, size oldukça fayda sağlayacağını düşünüyorum. Kullandığınız medikal ilaçların yanına bu yiyecekleri de eklediğinizde, romatizmal ağrılarınızın geçmese bile minimuma indiğine tanık olacaksınız.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir