C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Özellikle kış aylarında olmazsa olmazımız olan ancak genel olarak da hayatımızın vazgeçilmez vitaminlerinden biri olan C vitaminini, bir alışkanlık olarak takviye şurup ve köpüren ilaçlardan almaya çalışırız. Televizyonlarda sürekli reklamları yayınlanan birbirinden farklı vitaminleri aslında günlük hayatımızda yediğimiz besinlerden de almamız mümkündür. Üstelik bu besinler sadece günlük enerji ihtiyacımızı karşılamakla ve grip önleyici bir rol üstlenmekle kalmaz; vücudumuzda çok ciddi hastalıklara karşı da bir koruma kalkanı oluşturur. Portakal en fazla bilinen C vitamini depolarından bir tanesidir. Ancak, aslında dünya çapında yapılan sıralamalarda bir çok sebze ve meyveden çok daha geri planda kaldığı da bilinen bir gerçektir. Aşağıda sizlerle C vitamini bakımından oldukça zengin olan besinleri paylaşacağım. Önerim, sevseniz de sevmeseniz de; ilaç niyetine diyerek her gün gerekli olan C vitamini ihtiyacınızı bu besinlerden almanız. Böylelikle, hem kullandığınız ilaçların içerisindeki kimyasallara elveda diyeceksiniz, hem de tüm gün boyunca zinde olmanın tadını çıkarabileceksiniz.

 

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Bu sebzeler, size gün boyu enerji vereceği gibi, aynı zamanda sindirim sisteminizi de bir düzene sokacaktır. Buna ek olarak, özellikle kilo vermek isteyenlerin her gün mutlaka tüketmesi gereken bu sebzeler; bir yandan günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılarken, diğer yandan sindirim sisteminizi hızlandırdığından daha kolay ve hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Vitamin kaybına neden olacağından, tüketmeden fazla pişirmemenizi ve kaynatmamanızı öneririz.

 

Kivi: C vitamini listelerinde turunçgillerden daha üst bir sıraya sahip olan kivi meyvesi aynı zamanda, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterole de iyi gelir. Sağlık açısından bir çok yararı olan bu meyveden sadece 1 adet yemeniz bile günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır.

 

Tatlı Biberler: Yeşil ve kırmızı renklerde olan bu tatlı biberler, güçlü bir C vitamini kaynağı olduğu gibi aynı zamanda potasyum açısından da oldukça zengindir. Kalorisi düşük olan bu biberlerden her gün bol miktarda tüketebilirsiniz. Bir yandan sizi tok tutmaya da yarayacak bu besin kaynağı sayesinde, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır.

 

Brokoli: C vitamini açısından besin değeri yüksek bir sebze olan brokoliyi dilerseniz çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi, haşlayarak da tüketebilir ya da suyunu yapıp afiyetle içebilirsiniz.

 

Maydonoz: Özellikle sabah kahvaltılarında ve akşam salatalarda tüketmenizi önerdiğimiz maydonoz, sizi tüm gün zinde tutacaktır. Yüksek oranda bulundurduğu C vitaminin yanı sıra, metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 

Çilek: Vücudunuzun şeker ihtiyacını da karşılayacak bu meyve, aynı zaman da kolesterol probleminiz var ise; ona da iyi gelecektir. Vücudunuzu toksinlerden arındırarak, daima enerjik olmanızı sağlar. Fazla şekerli olduğundan, özellikle belirli bir beslenme programını takip edenlerin gece yememesi öneriliyor.

 

Turunçgiller (Portakal): Çocukluğumuzdan beri vazgeçilmez içeceklerimiz arasındadır portakal suyu… Özellikle kış aylarında, annelerimiz bütün kış hasta olmayalım diye sevsek de sevmesek de ilaç niyetine mutlaka içirirlerdi hatırlarsanız.. Gerçekten de özellikle gribi önleyici bir etkisi olan turunçgiller aynı zamanda gün boyu enerjik kalmanızı da sağlar.

 

Bezelye: Fazla sevdiğim sebzeler arasında olmasa da, yüksek oranda C vitamini içerdiği su götürmez bir gerçek… Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra; gözlere, cilde ve saçlara canlılık veren bir sebze türüdür.

 

Domates: C vitamini açısından oldukça zengin olan bu sebze, vücudu toksinlerden arındırarak, kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı oluyor.

 

Papaya: Fazla alışık olmadığımız bu meyve, vücut direncimizi arttırmakta bire bir. Metabolizmayı da hızlandıran bir papaya, böylelikle hızlı bir şekilde kilo vermemizi de sağlıyor.

 

Guava: Tropik meyveler arasında olan besin, C vitamini listelerinde ikinci sırada yer alır.

 

C vitamini için bile olsa; ilaç yerine doğal yollardan elde etmek her zaman daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. Doğa bize ihtiyacımız olan besin kaynaklarını karşılık beklemeden sunarken; çözümü dışarıda aramamak en iyisi. Dediğim gibi, sevsek de sevmesek de, bu besinlerden en azından bir kaç tanesini günde bir kere ilaç niyetine yemekten bir zarar gelmez sanırım…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir