A Vitamini Zengin Olan Besinler

A Vitamini Bakımından Zengin Olan Besinler

A vitamini, vücudumuzun en çok ihtiyacı olan vitaminler arasındadır. Şöyle bir düşündüğümüzde belki de en çok duyduğumuz vitamin üçlemesi; A, C ve D vitaminleridir. Bu vitamin gözlere oldukça faydalı olduğu gibi, kemik büyümesinde ve gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda bir antioksidan olarak hastalıklara karşı da savaş açar. Günlük önerilen A vitamini miktarı erkekler için 900 mg, bayanlar için ise; 700 mg dır. Beslenme listenizde bulunması gereken, A vitamini açısından zengin olan besinleri aşağıda sıralıyorum.

 

Havuç: A vitamini içeren bir numaralı besin kaynağıdır. Havucun gözlere iyi geldiğini çocukluğumuzda Bugs Bunny ile birlikte öğrenmiştik zaten… Hangimizin canı seyrederken havuç çekmedi ki? Elimizde daima bir havuç ile seyrederken yılların en popüler çizgi filmini… Gözlere iyi geldiği kadar çağımızın vebası olarak bilinen kansere karşıda en etkili besinlerden biri olan bu sebze; aynı zamanda cildimize parlaklık kazandırmada da bir numaradır.

 

Tatlı Patates: Bir adet tatlı patateste 1.096 mg A vitamini bulunduğunu söylesek ne dersiniz? Üstelik kalori bakımından da fazla kalorili olmayan bu besin kaynağını tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; kabuğuyla birlikte yemeye özen göstermektir.

 

Balkabağı ve Kabak: Tatlılardan, özellikle yaz aylarında, uzak durmamız gerekiyor biliyoruz. Ancak, balkabağı ve kabak tatlıları için çok sık olmasa da bir istisna düşünebiliriz. A vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besinler; metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda bir antioksidan görevide göreceklerdir.

 

Ispanak: Madem çizgi filmlerle başladık, bir çizgi filmle daha devam edelim. Tahmin ettiğiniz gibi Temel Reis diyeceğim. Gerçi o her ıspanak yediğinde, ben kutunun içindekini daha çok çikolata tadında bir şey zannederdim ama olsun… Bu durum, her ıspanak yiyişinde Temel Reis’in kaslarının güçlenmesini engellemiyor. Ispanak, diğer A vitamini içeren besinler gibi turuncu ya da sarı renklerde olmasa da, bu sebze de yüksek düzeyde A vitamini içeriyor ve kemik gelişimi desteklerken, aynı zamanda kasların da güçlenmesine olanak tanıyor.

 

Kırmızı Et: Kırmızı et deyince kafamızda her ne kadar tehlike çanları çalıyor olsa da, içerdiği yüksek orandaki A vitamini sayesinde zaman zaman gönül rahatlığıyla yeme şansını yakalıyoruz. Kırmızı et yerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, fazla yağlı etler seçmemek ya da et yağlıysa yağ bölgesini tamamen ayırmak. Aksi takdirde, vücudun zaten zor yaktığı kırmızı etin sindirimini iyice zorlaştırabilirsiniz.

 

Lahana: 31 kalori gibi az bir kalori miktarına sahip olan bu besin, A vitamini açısından oldukça zengindir. Sözün özü, sağlığınız için bol miktarda tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur.

 

Turp Yaprakları: Besin değeri oldukça yüksek olan bu yapraklar, bol miktarda A ve K vitamini içerirler. İçerisinde bulundurdukları kalsiyum sayesinde, kemiklerimizin güçlenmesinde oldukça önemli bir rol oynarlar. Turp yapraklarını salatalarda kullanabileceğiniz gibi, az miktarda hardalla soslandırıp direkt olarak da tüketebilirsiniz.

 

Pancar Yaprakları: 19 kalori olan pancar yaprakları da, turp yaprakları gibi A ve K vitamini bakımından zengindirler ve turp yapraklarıyla benzer özelliklere sahiptirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir