İnternet’in Gizemleri

1996 – Markovian Parallax Denigrate

Daha internetin taş devri sayılabilecek dönemler de UseNet kullanıcıları Markovian Parallax Denigrate başlığıyla paylaşılan mesajlar almaya başladılar.

“Jitterbugging McKinley Abe break Newtonian inferring caw update Cohen air collaborate rue sportswriting rococo invocate tousle shadflower Debby Stirling pathogenesis escritoireadventitious novo ITT most chairperson Dwight Hertzog different pinpoint dunk McKinley pendant firelight Uranus episodic medicine ditty craggy flogging variac brotherhood Webb impromptu file countenance inheritance cohesion refrigerate morphine napkin inland Janeiro nameable yearbook hark…”

Şeklinde olan, nereden geldiği, kimlerin gönderdiği ve ne anlatmaya çalıştığı anlaşılamayan bu mesaj 1996 yılında Amerika’da ki tartışma forumlarını doldurdu.

Dönemin şifre çözücüleri hemen kolları sıvadı fakat başarısız oldular.

Aradan yıllar geçti hadise unutuldu fakat tam 10 yıl sonra aynı spam mesaj mail adreslerinin gelen kutularını doldurmaya başladı.

2011 yılında olanlar mesajla ilgili gizemi daha da arttırıyordu. Markovian Parallax Denigrate adlı Wikipedia başlığı, Cris adındaki gizemli bir kullanıcı tarafından silindi.

Markovian Parallax Denigrate adlı spam’in, Markov zinciriyle kodlanmış derin devlet sırlarını içerdiği iddia ediliyor. Bunlar sadece iddia yani bilemeyiz aslın ne olduğunu belki de bir grup trol tüm sanal alemi trolledi.

John Titor

trivialinfection_1435680929212_2048John Titor adında esrarengiz bir kullanıcı 2000 yılında yandaki amblemle forum sitelerinde ortaya çıktı. Bir iddiası vardı. Bu bir askeri amblem olduğunu iddia eden bu gizemli kullanıcı, 2036 yılından, önce 1975’e ardından da 2000’e zaman yolculuğu yaptığıydı. 

İddiasına göre ;

2036 yılından 1975’e askeri görev için gönderilmişti ve görevi IBM5100 bilgisayarlarını alıp kendi zamanına götürmekti. 

Söylediğine göre kendi zamanında büyük bir sorun vardı ve sorun bu bilgisayarların işletim sistemiyle çözülebileceğine dairdi.

Forumlarda bu kişinin 2038 yılı problemine atıfta bulunduğu tartışıldı.  ( 2038 yılı problemi :  2038 yılında POSIX zaman gösterimi kullanan bazı 32 – bit bilgisayarların çökmesine yol açacak yazılım hatası )

Titor 2000 yılında ortaya çıktığında 2005 yılında ABD’de bir iç savaş çıkacağıydı ve bu iç savaşta kaybolan aile yadigarlarını toplamaya geldiğiydi.  Titor’un iddialarını bir çoğu gerçekleşmemiş olsa da, Cern ile ilgili iddiaları oldukça yankı buldu. Titor benzer konularla forumları oldukça meşgul etti ve Mart 2001 de ortadan kayboldu. Ardından kimse ondan haber alamadı ama sadık takipçileri ondan bahsetmeye devam etti.

Titor’un iddasına göre 2015 de dünya top yekün savaşa girecek. Bakalım bekliyoruz ne olacak.

Titor’un kullandığı orjinal logo için TIKLAYINIZ.

Anonymous

trivialinfection_1435680932460_2048

Anonymous grubunu da herkes duymuştur. Merkezsiz çalışan bir grup hacker’ın oluşturduğu bu grup, doğrudan emirler yerine kolektif fikirler üzerinden hareket ediyor. Bilgiye ulaşımda eşitliliği, özel bilginin gizliliği gibi ilkeleri benimsemiş olan grup, din ve devlet kurumlarının web sitelerine, büyük şirketlerin ağlarına siber saldırılar düzenliyor. Bazı bankaların ağlarına sızarak halkın kredi borçlarını da silen grup için modern Robin Hood demek yanlış olmaz. Kolektif grubun bazı üyelerinin kimliği deşifre edilmiş olsa da Anonymous faaliyetlerine tam gaz devam ediyor.

İnternetin Mairana Çukuru

trivialinfection_1435680928941_2048

İnternetin ucu bucağı olmayan kocaman bir veri denizi olduğunu hepimiz biliyoruz ve bugün kullanılan popüler arama motoru olan Google bu denizin sadece %5ine ulaşabiliyor.

Google’nin ulaşamadığı diğer kısımlar yukarıda gösteriliyor.

Komplo teorisyenleri bu derin katmanlarda kendisini insanlardan gizleyen bir yapay zekânın evrimleşmiş olabileceğini iddia ediyorlar. Bu teorilere göre kendi kendine oluşmuş olan bir yapay zeka sessizce insanlık hakkında bilgi topluyor ve insanlığı yok etmek için zaman kolluyor.

Not : İnternetin o karanlık ve kısmına ulaşmanızı sağlayacak tarayıcılar hala hizmette fakat ileri seviye kullanıcı değilseniz ve çocuk istismarı, kaçakçılık, cinayet gibi kirli işlere bulaşmak istemiyorsanız. Karanlık taraftan uzak durun derim ben.

A858

trivialinfection_1435680929101_2048

2011 yılında Reddit de  ‎A858DE45F56D9BC9 kullanıcı adıyla açılan bir hesap sürekli olarak harf ve rakamlardan oluşan ve ne olduğu bilinmeyen mesajlar paylaşıyordu. Şifre çözülemiyordu ama gizem de burada bitmiyordu. A858 açtığı konuları yakından takip ediyor ve belli görüntülenmeye ulaşınca sanki belirli özel bir kısıma hitap ediyormuş gibi profilini özel kullanıcı olarak görüntülenmeye kapatıyordu.

A858 gönderilerinin bir kandırmacadan ibaret olmadığını anlatmak için çözülmesi çok basit şifrelerde paylaşıyordu hatta bunlardan biri  Stonehenge yapısının noktalar ve çizgilerle yaratılmış bir tasviri.

A858’in şifrelrini çözmek için bir grup kuruldu ve çalışmalara başlandı fakat garip bir şekilde A858 tüm paylaşımlarını sildi ve hesabını kapattı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir