Als Hastalığı

Son günlerde medyayı ve gündemi oldukça meşgul eden Als Hastalığı ve yardım kampanyasıyla ilgili olarak bir kaç şey söylemek istiyorum.

İlk olarak Als ( yani Amyotrofik lateral skleroz ) hastalığı motor sinir hücrelerinin eksikliğinden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Zayıf insanlarda görülme ihtimali fazladır. Genellikle Als Hastalarının üç ile beş yıl arası yaşayabilecekleri söylense de daha uzun yaşayanlar olmuştur. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

Yazının amacı bu hastalığı tanıtmak, alınabilecek tedbirleri anlatmak değildir. Asıl amacım yürütülen buz dökme kampanyasıdır. İlk başlarda ;

#1 Tepki dile getirilirdi.

#2 Daha önceden yardım kuruluşları tarafından belirlenmiş olan banka hesaplarına ne kadar yardım yapılabileceğini anlatılırdı.

#3 Ardından başka yardım yapmasını istediği arkadaşlarına meydan okuyup, buz dolu kova baştan aşağı dökülürdü.

Ama gel gelelim bu olay zamanla işe ergenlerin de el atmasıyla tepki olmaktan çıktı ve şamata, eğlence, gırgır olmaya başladı. Show olsun diye kafadan aşağı buz dökenleri bile gördüm. Yani halkımız ciddi olan herhangi bir olaya yaptığı gibi bunu da şamataya çevirmiştir.

Kampanya başladığından bu yana 15 bin TL toplanmış koskoca ülkede. O kadar ünlü videolarını çekip paylaştı, sanal ortama yükleyip popülerliğini arttırdı ama yardım olayını atladı.

Bir kova buzlu su kafadan aşağı dökmek herkesin harcıdır arkadaşlar, tepki göstermek istiyorsanız bağış yapın.

Normalde olması gereken


Aslında olan ( gülsem mi ağlasam mı bilemedim )

Son olarak benim gibi düşünen biri


 

 

Dediğim gibi buz dökmek herkesin harcı, yiyorsa bağış yapın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir